Αναστολή της δια ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας των σχολικών μονάδων έως 29 Μαρτίου

Αναστέλλεται η δια ζώσης εκπαιδευτική λειτουργία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ολόκληρη τη χώρα έως 29 Μαρτίου. Μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από την Τρίτη 16.03.2021 και για όσο χρονικό διάστημα θα ισχύσει η αναστολή λειτουργίας τους, θα παρέχουν σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση καλύπτοντας τη διδακτέα ύλη. ( 29657/ΓΔ4/12-03-2021)

Τα μαθήματα θα διεξάγονται μέσω webex σύμφωνα με τις εγκυκλίους 1) 155692/ΓΔ4/14-11-20     2) 120126/ΓΔ4/12.09.2020 και 3) 120126/ΓΔ4/12.09.2020

Το εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα μαθημάτων παραμένει το ίδιο με της δια ζώσης λειτουργίας. Οι σύνδεσμοι από τις αίθουσες των καθηγητών έχουν σταλεί στα email γονέων/κηδεμόνων και μαθητών.

Κρίνεται σκόπιμο μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί να συνδέονται πριν από την έναρξη των μαθημάτων για την υλοποίηση δοκιμών (μικρόφωνο, εικόνα, ήχος κ.λπ.), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ομαλή υλοποίησή τους. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής των μαθημάτων οι μαθητές/τριες οφείλουν να ανταποκρίνονται σε καθήκοντα που ανατίθενται από τους εκπαιδευτικούς τους (π.χ. να απαντήσουν σε ερωτήσεις, να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους, να ζητήσουν τον λόγο, να σχολιάσουν ή και να σημειώσουν στο chat), ώστε να εξασφαλίζεται κατά το δυνατόν η ενεργός συμμετοχή τους στη σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Η ενημέρωση γονέων / κηδεμόνων όπως και η συμβουλευτική υποστήριξη συνεχίζεται εξ αποστάσεως αξιοποιώντας τρόπους άμεσης ή έμμεσης υποστήριξης, ηλεκτρονικά (με πλατφόρμες τηλεδιασκέψεων ή email) ή με τηλεφωνική επικοινωνία.

Το σχολείο παραμένει ανοιχτό για παροχή υπηρεσιών και εκπλήρωση έργου σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Η εξυπηρέτηση κοινού γίνεται μόνο για εξαιρετικά σημαντικές και επείγουσες περιπτώσεις και πάντα μετά από επικοινωνία μέσω τηλεφώνου ή email.

Ώρες διεξαγωγής μαθημάτων

Ώρες ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων (εξ αποστάσεως)