Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-2022

Δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 126316/Δ2/06-10-2021 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2021-2022».

Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, «Ενισχυτική Διδασκαλία» (E.Δ.) Γυμνασίου νοείται η παρακολούθηση από τον/τη μαθητή/τρια του Γυμνασίου αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματος διδασκαλίας στα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  • Μαθηματικά,
  • Φυσική,
  • Χημεία,
  • Αγγλικά.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία υλοποιείται σε Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.). Τα Σχολικά Κέντρα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης συγκροτούνται από ομάδες όμορων σχολικών μονάδων Γυμνασίου.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους το πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλία πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση-υπεύθυνη δήλωση και να την αποστείλουν με κάθε πρόσφορο τρόπο στο σχολείο μέχρι τη Δευτέρα το πρωί 8/11/2021. Αίτηση_δήλωση μαθημάτων Ενισχυτικής 2021_22

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

– Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική και
    Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

– Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική,
  • μία (1) ώρα Χημεία και

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

– Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου:

• μία (1) ώρα Φυσική,
  • μία (1) ώρα Χημεία και

Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Η διάρκεια της διδακτικής ώρας ορίζεται σε σαράντα πέντε (45) λεπτά και η διάρκεια του διαλείμματος σε πέντε (05) λεπτά. Η διδασκαλία των μαθημάτων δεν διεξάγεται στις διακοπές και στις αργίες.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία λήγει με τη λήξη των μαθημάτων και πριν από την έναρξη των εξετάσεων.

Δείτε εδώ το ΦΕΚ Β 4710_21_ΥΑ_126316_Δ2_6_10_21