Πάμε ανακύκλωση γιατί η ανακύκλωση είναι για μας τρόπος ζωής

Το Σχολείο μας από φέτος συμμετέχει στο Σχολικό Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης  ανακύκλωσης 2021-2022, που υλοποιείται από το Δήμο Ιωαννιτών συνεργασία με τη δημοτική πλατφόρμα επιβράβευσης της ανακύκλωσης followgreen.gr/ioannina και υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και σε συνεργασία με την ΕΕΑΑ (σύστημα ανακύκλωσης στο μπλε κάδο), την ΑΦΗΣ (σύστημα  ανακύκλωσης μπαταριών) και το πρόγραμμα ανακύκλωσης αλουμινίου ’Κάθε Κουτί Μετράει’’.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Σχολικό Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης με σύνθημα “η ανακύκλωση για μας είναι τρόπος ζωής“. Στόχος μας είναι ευαισθητοποίηση των παιδιών μας σε θέματα περιβάλλοντος, η καλλιέργεια αξιών, θετικών στάσεων και συμπεριφορών για την προστασία του περιβάλλοντος και την ποιότητα ζωής, ώστε η ανακύκλωση να αποτελέσει μέρος της καθημερινότητάς τους. “ΠΑΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ” λοιπόν!

Η προσπάθειά μας εντάσσεται στο πλαίσιο του Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας “Σκέψου έξω απο το κουτί”.

Υπεύθυνος συντονιστής εκπαιδευτικός για το σχολείο μας είναι ο κ. Κώστας Αναγνώστου, ΠΕ79.01, Μουσικής Επιστήμης