Συμμετοχή στο πρόγραμμα “κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση μαθητών”

Μαθητές και μαθήτριες του Α1 και Β1 του σχολείου μας συμμετείχαν σήμερα Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση μαθητών” που διοργάνωσε το Τμήμα Τροχαίας Ιωαννίνων στο ΠΕΑΚΙ .

Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε μαθητές Γυμνασίων με στόχο τη βιωματική εκπαίδευση τους, προκειμένου να αποκτήσουν μία ορθή οδική συμπεριφορά ως μελλοντικοί οδηγοί που θα έχει αποτέλεσμα την μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το πρόγραμμα, σχολίασαν σημαντικά ζητήματα, έλαβαν χρήσιμες απαντήσεις σε ερωτήματά τους και έθεσαν τις βάσεις για μια σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά ως πεζοί αλλά και ως οδηγοί.

Ευχαριστούμε το Τμήμα Τροχαίας Ιωαννίνων για τη βοήθεια που προσέφεραν στους μαθητές μας μέσω του βιωματικού προγράμματος.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γιάννης Ζωγάκης (Εικαστικών), Ξυλογιάννη Καλλιόπη (Βιολόγος), Κίτσου Κωνσταντίνα (Θρησκευτικών), Χαλάτσης Αθανάσιος (Τεχνολογίας)