1ο Διασχολικό Τουρνουά petanque στο Γυμνάσιο Βελισσαρίου.

Με χαρά ανακοινώνουμε την διεξαγωγή του 1ου Διασχολικού Τουρνουά εδαφοσφαίρισης (pétanque) που διοργανώνει το σχολείο μας στις 17, 20 και 21 Μαΐου 2024 με τη συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου, του 6ου Γυμνασίου και του 8ου Γυμνασίου Ιωαννίνων.

Το Τουρνουά εδαφοσφαίρισης θα διεξαχθεί στον αγωνιστικό χώρο pétanque που διαθέτει το Γυμνάσιο Βελισσαρίου που ίσως είναι το μοναδικό σχολείο σε όλη την Ελλάδα που διαθέτει ανάλογο χώρο και έχει εντάξει το αγώνισμα από το 2021 στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης Ενδοσχολικού Πρωταθλήματος εδαφοσφαίρισης.

Γενικός στόχος του 1ου Διασχολικού Τουρνουά εδαφοσφαίρισης (pétanque) όπως και του Σχεδίου Δράσης είναι η καλλιέργεια ευγενούς άμιλλας και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων – δεξιοτήτων ζωής μέσω της συμμετοχής σε ομαδικό άθλημα για την επίτευξη κοινού σκοπού.

Ενδεικτικά αναφέρονται επιμέρους στόχοι όπως:επαφή των παιδιών με λιγότερο δημοφιλή αθλήματα, κατανόηση και εφαρμογή των κανονισμών των αθλημάτων,καλύτερη φυσική κατάσταση, αύξηση της ευφυΐας, καλλιέργεια εμπιστοσύνης και αποδοχής της διαφορετικότητας, έλεγχος συναισθημάτων και θετική ανταπόκριση, καλλιέργεια της άμιλλας μεταξύ των μαθητών,ενίσχυση της ομαδικότητας και συνεργασίας,
αλληλοστήριξη, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης και της αυτοπεποίθησης κ.ά.

Ευχαριστούμε τη διεύθυνση, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των όμορων σχολείων που συμμετέχουν, Ευχαριστούμε για την υποστήριξη τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και το Γραφείο Φυσικής Αγωγής, τον Σύλλογο Εδαφοσφαίρισης Ιωαννίνων, το Δήμο Ιωαννιτών και τη Σχολική Επιτροπή.

Για το Γυμνάσιο Βελισσαρίου:

• Υπεύθυνος Συντονιστής της διοργάνωσης: Ηρακλής Σακκάς (Φυσικής Αγωγής)
  • Συμμετέχουν στη διοργάνωση οι εκπαιδευτικοί: Κλάγκου Τριάδα (Μαθηματικός), Χαλάτσης Θανάσης (Τεχνολογίας).