Το πρώτο μας γήπεδο πετάνκ

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου, στο πλαίσιο δράσης του Ενδοσχολικού Πρωταθλήματος πετάνκ για το σχολικό έτος 2021-2022 προχώρησε στη δημιουργία του πρώτου γηπέδου πετάνκ (εδαφοσφαίρισης, pétanque ή boccia) σε σχολικό χώρο.

Γενικός στόχος του σχεδίου δράσης είναι η καλλιέργεια και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων – δεξιοτήτων ζωής μέσω της συμμετοχής σε ομαδικό άθλημα για την επίτευξη κοινού σκοπού. Ενδεικτικά αναφέρονται επιμέρους στόχοι όπως: επαφή των παιδιών με άγνωστα αθλήματα, κατανόηση και εφαρμογή των κανονισμών των αθλημάτων, καλύτερη φυσική κατάσταση, αύξηση της ευφυΐας, καλλιέργεια εμπιστοσύνης και αποδοχής της διαφορετικότητας, έλεγχος συναισθημάτων και θετική ανταπόκριση, καλλιέργεια της άμιλλας μεταξύ των μαθητών, αλληλοστήριξη, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης και της αυτοπεποίθησης κ.ά.
Συντονιστής εκπαιδευτικός: Ηρακλής Σακκάς, Φυσικής Αγωγής.