Πρόγραμμα πρόληψης ενδοσχολικής, διαδικτυακής βίας & εκφοβισμού

Αγαπητά μας παιδιά.

Η σχολική χρονιά οδεύει προς τις πρώτες μεγάλες της διακοπές, των Χριστουγέννων και οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι κυλά μέχρι τώρα, χωρίς δυσκολίες στην επικοινωνία των μελών της σχολικής μας κοινότητας, δηλαδή των μαθητών, των καθηγητών καθώς και των γονιών σας. Γνωρίζετε ότι στόχος όλων μας είναι να σας παρέχουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για τη μόρφωσή σας, αλλά και για την ψυχοκοινωνική σας πρόοδο κάνοντας το πέρασμά σας από το γυμνάσιο μια ευχάριστη και δημιουργική εμπειρία.

Στο πλαίσιο αυτό, γνωρίζετε ότι λειτουργεί στο σχολείο μας πρόγραμμα πρόληψης της ενδοσχολικής και διαδικτυακής βίας και του εκφοβισμού, καθώς και συμβουλευτικής στήριξης, για τα οποία είναι υπεύθυνη η κυρία Ανδρομάχη Παπαευσταθίου, που έχει εκπαιδευτεί πάνω σ΄ αυτό και σε συνεργασία πάντα με τους συναδέλφους του σχολείου μας. Επομένως για οποιοδήποτε πρόβλημα πιθανόν προκύψει στη συναναστροφή σας με τους συμμαθητές σας μπορείτε να απευθύνεστε στην υπεύθυνη καθηγήτρια και να βρίσκετε μαζί τη λύση με ασφάλεια, στα πλαίσια της αρμονικής συνύπαρξης στο σχολείο. Οι εκφοβιστικές συμπεριφορές δεν έχουν θέση στο σχολείο μας. Ελάτε να βρούμε μαζί τους τρόπους που μπορούμε να υποστηρίξουμε τους συνομηλίκους σας για να μη βιώνουν τέτοιες καταστάσεις.

Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιείτε και την διαδικτυακή πλατφόρμα LiveWithoutBullying.com, του ΚΜΟΠ(Κέντρο Μέριμνας για την Οικογένεια και το Παιδί), που είναι εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας και στην οποία βρίσκετε πολύ ενδιαφέρον υλικό γύρω από τεχνικές αντιμετώπισης δύσκολων καταστάσεων, νέα από άλλες σχολικές κοινότητες και δράσεις κατά του εκφοβισμού. Ακόμη έχετε τη δυνατότητα να θέσετε ανώνυμα το πρόβλημά σας σχετικά με την αντιμετώπιση εκφοβισμού, εσείς ή οι γονείς σας και να έχετε άμεση στήριξη και συμβουλές από ειδικούς στα θέματα αυτά.

Παραθέτουμε τον σχετικό σύνδεσμο για να μπορείτε να τον χρησιμοποιείτε.

Με την ευχή ότι οι προσπάθειες όλων μας κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση, της σωστής επικοινωνίας, της πρόληψης και της έγκαιρης αντιμετώπισης, σας ευχόμαστε καλή πορεία στη σχολική σας χρονιά και καλή συνεργασία.

Ανδρομάχη Παπαευσταθίου