Εγγραφές μαθητών για το σχολικό έτος 2021- 2022

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α Τάξη Γυμνασίου για το νέο σχολικό έτος γίνονται από την Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου  έως και την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου και ώρες 08:30 – 13:30.

Αναλυτικά

Πρώτη εγγραφή στην Α’ τάξη

Κάθε κηδεμόνας μαθητή/τριας της Α Τάξης Γυμνάσιου, καταθέτει στη Διεύθυνση του σχολείου μέχρι την έναρξη των μαθημάτων του σχολικού έτους τα εξής έγγραφα:

1. Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α ́ 75) του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας στην οποία να δηλώνεται η νόμιμη άσκηση της κηδεμονίας. Στην ίδια υπεύθυνη δήλωση δηλώνεται η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων και ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα σύντομα μηνύματα (SMS).
    Στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης, είτε αυτή έχει συντελεσθεί με γάμο ή με σύμφωνο συμβίωσης των κηδεμόνων θα πρέπει να υποβάλλονται δύο υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά τους στοιχεία. Κατεβάστε την υπεύθυνη δήλωση από εδώ ή μπορείτε να την παραλάβετε και να την συμπληρώσετε στο σχολείο.
  2. Ειδικά μόνο για μαθητές που δεν έχουν αποκτήσει ελληνική ιθαγένεια: Για τους/τις μαθητές/τριες, που δεν είναι εγγεγραμμένοι/ες στα Μητρώα Δήμου/Δημοτικής Ενότητας της χώρας, πρέπει να κατατίθεται στη σχολική μονάδα θεωρημένο και επίσημα μεταφρασμένο Πιστοποιητικό Γέννησης από τη χώρα τους.

Μετά την ολοκλήρωση της εγγραφής στην Α ́ τάξη Γυμνασίου και το αργότερο μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου κατατίθεται στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή, συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από Ιατρό, σύμφωνα με τις διατάξεις της υπό στοιχεία Φ.6/304/75662/Γ1/15-05-2014 κοινής υπουργικής απόφασης (Β ́ 1296). Κατεβάστε το από εδώ

Τα παραπάνω έντυπα μπορείτε να τα βρείτε και στο σχολείο.

Μετεγγραφή από άλλο σχολείο στο σχολείο μας

Ο/Η Κηδεμόνας υποβάλει αίτηση μετεγγραφής στο σχολείο μας ώστε να εκδοθεί Υπηρεσιακό Σημείωμα Εγκρίσεως Μετεγγραφής το οποίο μετά θα αποσταλεί στο σχολείο προέλευσής του/της μαθητή/τριας.

Ανανέωση εγγραφής στη Β ή στη Γ Τάξη

Δεν θα χρειαστεί να προσέλθει ο κηδεμόνας στο σχολείο μας για να κάνει ανανέωση εγγραφής. Η ανανέωση γίνεται αυτόματα.

Επικαιροποίηση στοιχείων επικοινωνίας

Οι κηδεμόνες που ενδεχομένως έχουν αλλάξει στοιχεία επικοινωνίας μπορούν να τα επικαιροποιήσουν μετά τη Δευτέρα  13 Σεπτεμβρίου και μέσα στην πρώτη εβδομάδα.