Ενημέρωση για την Ειδική Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ)

Αγαπητοί γονείς,

Επικοινωνούμε μαζί σας για να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της λειτουργίας της Ειδικής Διαγνωστικής Επιτροπής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) σχολικού έτους 2019-2020 στο σχολείο φοίτησης του παιδιού σας.

Η ΕΔΕΑΥ (ιδρυθείσα με βάση το άρθρο 39 παρ. 4 του Ν. 4115/2013 και υπουργική απόφαση αρ. 17812/Γ6/2014) αποτελεί ένα καινοτόμο θεσμό με σκοπό τη διαγνωστική εκπαιδευτική αξιολόγηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών σε κάθε σχολική μονάδα γενικής εκπαίδευσης. Συγκροτείται από τον/ την διευθυντή/τρια του σχολείου, τον/ την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, τον/ την Ψυχολόγο και τον/ την Κοινωνικό  Λειτουργό. Στις συνεδριάσεις της ΕΔΕΑΥ μπορεί να καλείται και ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός του τμήματος στο οποίο φοιτά ο/ η μαθητής/τρια που έχει ανάγκη υποστήριξης. Όλες οι αποφάσεις ή τυχόν παρεμβάσεις για τους εκάστοτε μαθητές λαμβάνονται διεπιστημονικά.

Ο στόχος της ΕΔΕΑΥ είναι η ανάπτυξη ενός σχολείου για όλους τους μαθητές χωρίς διακρίσεις και η υποστήριξη του σχολείου στην αντιμετώπιση και επίλυση των προβλημάτων στην εκπαίδευση. Οι ενέργειες και οι εισηγήσεις της ΕΔΕΑΥ έχουν εκπαιδευτικό προσανατολισμό. Αποσκοπούν στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών με εκπαιδευτικές ανάγκες και στη βελτίωση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους, καθώς και στην προσφορά υποστηρικτικών υπηρεσιών με σκοπό την πρόληψη ή την αντιμετώπιση συναισθηματικών και κοινωνικών προβλημάτων.

Η διαγνωστική αξιολόγηση περιλαμβάνει (α) τη συγκέντρωση των αναγκαίων πληροφοριών από το κοινωνικό/ οικογενειακό περιβάλλον, (β) τη χορήγηση δοκιμασιών για τον εντοπισμό των εκπαιδευτικών, ψυχολογικών και κοινωνικών αναγκών των μαθητών, συμπεριλαμβανομένης της παρατήρησης στην τάξη και της καταγραφής παρατηρήσεων από τον υπεύθυνο της τάξης εκπαιδευτικό, (γ) την παρακολούθηση της πορείας των μαθητών με συναντήσεις συνεργασίας με τους γονείς και το εμπλεκόμενο προσωπικό.

Για το οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί η ΕΔΕΑΥ, είτε υγείας είτε οικογενειακό, ισχύει το απόρρητο, που διασφαλίζεται από τις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων.

Προκειμένου τα μέλη της ΕΔΕΑΥ να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους μαθητές που το έχουν ανάγκη, είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων τους. Για το λόγο αυτό θα ζητηθεί από τους γονείς μαθητών να υπογραφεί μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχονται τη συνεργασία με την ΕΔΕΑΥ.

Ελπίζουμε αυτός ο θεσμός να συμβάλλει θετικά στην ακαδημαϊκή και προσωπική εξέλιξη των μαθητών, στην επικοινωνία μεταξύ του σχολείου και της οικογένειας των μαθητών και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.

Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου για να οριστεί μια συνάντηση. Η επιτροπή σχολικού έτους 2019-2020 δέχεται γονείς και μαθητές κάθε

Τρίτη κατά τις ώρες 8:15 π.μ. – 12:15 μ.μ.

Με εκτίμηση,

τα μέλη της ΕΔΕΑΥ.