Επετειακές εκδηλώσεις για τα 103 χρόνια της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων

Το Σχολείο μας, συμμετείχε ενεργά στις επετειακές εκδηλώσεις για τα 103 χρόνια της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων, δίνοντας το παρόν του
α)το Σάββατο 20/2/2016 στις 11:30 π.μ., στην επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο Μπιζανομάχων (Κεντρική Πλατεία Ιωαννίνων), με την Υποδιευθύντρια κ. Μαρία Ζήκου, τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες του,
β)την Κυριακή 21/2/2016 αρχικά στις 10:30 π.μ., στην επίσημη δοξολογία χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη, με τον Διευθυντή κ. Ιωάννη Τσέκα και την σημαιοφόρο του και γ)κατόπιν στις 12:00 π.μ., το τμήμα παρελάσεως φορώντας παραδοσιακές στολές, άνοιξε μεγαλοπρεπώς την παρέλαση των Γυμνασίων της πόλης μας, συνοδευόμενο από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Ηρακλή Σακκά.
Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές, που εκπροσώπησαν το σχολείο μας με την εξαιρετική παρουσία τους!

Δεν υπάρχουν εικόνες.

1 thought on “Επετειακές εκδηλώσεις για τα 103 χρόνια της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων

1. Συγχαρητήρια στα παιδιά του Γυμνασίου Βελισσαρίου για την εξαιρετική εμφάνισή τους, στην πρόσφατη παρέλαση για την επέτειο της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων, της 21ης Φεβρουαρίου.Συνεχίζουν επάξια μια παράδοση που ξεκίνησε μετά το πρώτο αφιέρωμα στον ταγματάρχη Βελισσαρίου, που δημιούργησαν οι μαθητές του Γυμνασίου μας το 2009. Ήταν η πρώτη φορά που έγινε γνωστή στο ευρύ κοινό της πόλης μας αλλά και στους μαθητές μας, η καθοριστικής σημασίας συμβολή του Ιωάννη Βελισσαρίου στην απελευθέρωση της πόλης μας. Είναι καλό να πορευόμαστε στη ζωή μας γνωρίζοντας την τοπική μας ιστορία και μέσα απ αυτή να ανατροφοδοτούμαστε. Συγχαρητήρια ασφαλώς αξίζουν και στον συνάδελφο κ Ηρακλή Σακκά, για την άψογη προετοιμασία των μαθητών που εκπροσώπησαν το σχολείο μας.

Comments are closed.