Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940 αφιερωμένη στο μαρτυρικό χωριό Λιγκιάδες Ιωαννίνων

μνημείο

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου, καινοτομώντας για άλλη μια φορά, αφιέρωσε τον φετινό εορτασμό της επετείου του ιστορικού ΟΧΙ , στα θύματα της ναζιστικής θηριωδίας του μαρτυρικού χωριού των Λιγκιάδων Ιωαννίνων.
 Το σκαλωμένο στο Μιτσικέλι χωριό, την Κυριακή 3/10/1943, θυσίασε 85 κατοίκους (γυναικόπαιδα), στο βωμό της κτηνωδίας των γερμανικών δυνάμεων κατοχής.

Οι μαθητές του Σχολείου, με την καθοδήγηση των καθηγητών τους και πολύ μεράκι, προετοίμασαν ένα αφιέρωμα στο μεγάλο ” ΟΧΙ ” του ελληνικού λαού προς τις δυνάμεις του ιταλικού φασισμού και της ναζιστικής Γερμανίας. Στη γιορτή, που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του μνημείου του χωριού, τονίστηκε ιδιαίτερα ο ρόλος των γενναίων Ηπειρωτών χωρικών, απλών ανθρώπων, που θυσιάστηκαν υπερασπιζόμενοι τα αγαθά της ελευθερίας και της δημοκρατίας.
Ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε η μαρτυρία του κ. Κωνσταντίνου Παππά, τα 4 αδέρφια του οποίου εκτελέστηκαν και κάηκαν ζωντανά στο σπίτι τους.
 Η ξεχωριστή αυτή επίσκεψη – γιορτή – προσκύνημα, αποτέλεσε για τους μαθητές μας μια βιωματική προσέγγιση της εθνικής επετείου και ένα ξεκάθαρο μήνυμα ελευθεροφροσύνης.

Συντελεστές εκδήλωσης:

Οι μαθητές μας και οι εκπαιδευτικοί, Παπαευσταθίου Ανδρομάχη, Ευταξία Αλίκη,
Σκλιβανίτη Αγγελική, Λίζου Μαλαματένια, Σακκάς Ηρακλής, Ζήκου Μαρία.