Ευχές και προτάσεις της ΕΔΕΑΥ για Καλά Χριστούγεννα

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνες,

Κατά το διάστημα των εορτών έχει παρατηρηθεί ότι τα παιδιά υιοθετούν έναν ανθυγιεινό τρόπο ζωής με μείωση της σωματικής δραστηριότητας, αύξηση της κατανάλωσης ανθυγιεινού φαγητού, αύξηση του χρόνου μπροστά σε οθόνες. Αν σε όλα αυτά προστεθούν και οι ιδιαίτερες συνθήκες που βιώνουμε λόγω κορονοϊού- κοινωνική απομόνωση, φόβος μόλυνσης, τηλεκπαίδευση, διακοπή εξωσχολικών δραστηριοτήτων, απομάκρυνση από αγαπημένα συγγενικά πρόσωπα- κατανοούμε πως οι φετινές γιορτές είναι πιθανόν να αποτελούν ένα στρεσογόνο γεγονός για κάποια παιδιά. Η βίωση άγχους μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους, όπως με συναισθήματα θλίψης, με θυμό προς τους γονείς ή με έντονη επιθυμία απομόνωσης.

Προκειμένου να αντιμετωπίσουμε αυτή την ιδιαίτερη συνθήκη ως γονείς/ κηδεμόνες μπορούμε να:

• Προάγουμε έναν υγιεινό τρόπο ζωής (καλές συνήθειες διατροφής και ύπνου, τήρηση συνθηκών υγιεινής)
  • Προωθούμε την σωματική άσκηση εκτός και εντός οικείας
  • Παρέχουμε στα παιδιά μας εκπαιδευτικές δραστηριότητες κατάλληλες για την ηλικία και σύμφωνες με τα ενδιαφέροντά τους (για παράδειγμα, προβολή ενός ντοκιμαντέρ ή ενασχόληση με κάποιο επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων)
  • Επικοινωνούμε ειλικρινά και ανοιχτά με τα παιδιά για όλα τα ζητήματα που τα απασχολούν, προκειμένου να μην νιώσουν απομονωμένα. Καλό είναι να παροτρύνουμε τα παιδιά να μοιράζονται τα πιθανά αρνητικά συναισθήματα λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών (π.χ. άγχος μόλυνσης από τον ιό)
  • Ενισχύουμε την επαφή με αγαπημένα φιλικά και συγγενικά πρόσωπα, έστω και ηλεκτρονικά ή τηλεφωνικά
  • Βοηθήσουμε τα παιδιά να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και διαχείρισης συναισθημάτων
  • Προωθούμε την ανεξαρτησία τους μέσω της εκμάθησης εργασιών της οικίας
  • Θυμόμαστε ότι αποτελούμε πρότυπο μίμησης για τα παιδιά– από εμάς μαθαίνουν πώς να αντιμετωπίζουν τις συνθήκες που επικρατούν.

Η δύσκολη αυτή συνθήκη είναι μια ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά στα παιδιά μας, να αποκτήσουμε καλύτερη επικοινωνία και ουσιαστικότερες σχέσεις. Σημαντικό είναι να μην παραμελούμε ούτε τις δικές μας ανάγκες για ξεκούραση και διασκέδαση, ούτε των παιδιών μας!

Η ΕΔΕΑΥ του σχολείου σας εύχεται καλές γιορτές!