Μέτρα κατά της μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού – Δικαιολόγηση απουσιών λόγω COVID

Σύμφωνα με οδηγίες του ΥΠΑΙΘΑ και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) κατά τη διάρκεια παραμονής των μαθητών στο σχολείο συστήνεται η τήρηση των βασικών μέτρων υγιεινής όπως: Τακτικό πλύσιμο των χεριών, Αποφυγή αγγίγματος προσώπου, μύτης, ματιών και στόματος και πλύσιμο των χεριών καλά πριν και μετά από αυτό, Βήχας ή φτέρνισμα στον αγκώνα ή σε χαρτομάντιλο.

Εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.

Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).

Για τη δικαιολόγηση τυχόν απουσιών λόγω COVID θα χρειαστεί να καταθέσετε στο σχολείο αίτηση με υπεύθυνη δήλωση και βεβαίωση θετικού ελέγχου rapid test ή μοριακού ελέγχου (PCR).

Δείτε

την εγκύκλιο για τα μέτρα προφύλαξης εδώ

την εγκύκλιο για τις απουσίες λόγω COVID ΕΔΩ