Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου της παιδικής ηλικίας

Εκδήλωση –αφιέρωμα στο έργο της Φλόγας, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του παιδικού καρκίνου (15 Φεβρουαρίου)

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, σε συνεργασία με τον Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, μια διαφορετική εκδήλωση που στόχο είχε να περάσει το αισιόδοξο μήνυμα ότι ο καρκίνος της παιδικής ηλικίας είναι ιάσιμος. Η εκδήλωση έγινε με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του καρκίνου της παιδικής ηλικίας και με σκοπό να προβάλει το γιγάντιο έργο του συλλόγου γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια « Φλόγα ».

Οι μαθητές του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της υπεύθυνης για την δράση, κ. Παπαευσταθίου, πέρασαν  με τον δικό τους βιωματικό τρόπο πολλαπλά μηνύματα, σχετικά με την απομυθοποίηση του καρκίνου, τις αισιόδοξες ιατρικές εξελίξεις και κυρίως την πολύ σημαντική προσφορά της Φλόγας, που χάρη στον εθελοντισμό των μελών της και όλων μας, επιτελεί έργο καθοριστικής σημασίας κάνοντας τη ζωή των οικογενειών που πάσχουν, πιο εύκολη.

Την Φλόγα εκπροσώπησαν η αντιπρόσωπός της στα Γιάννενα κυρία Καρρά Ευανθία, καθώς και μητέρες παιδιών που νόσησαν,  οι οποίες μετέφεραν με τον πιο άμεσο τρόπο στην σχολική κοινότητα το βίωμα των παιδιών και των γονιών που δώσαν τη μάχη με τον καρκίνο και βγήκαν νικητές με πολλούς τρόπους.

Η κ. Καρρά άλλωστε μιλώντας στα τοπικά ΜΜΕ που κάλυψαν την εκδήλωση, έδωσε συγχαρητήρια στα παιδιά του σχολείου μας για την πρωτοβουλία που ανέλαβαν, καθώς και στους υπόλοιπους συντελεστές, τονίζοντας τη συμβολή του δημόσιου σχολείου στην καλλιέργεια υπεύθυνων και ευαισθητοποιημένων ανθρώπων και πρότεινε να ακολουθήσουν κι άλλα σχολεία το παράδειγμά μας.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που εργάστηκαν και στήριξαν ποικιλότροπα την εκδήλωση αυτή, στους καθηγητές που καθένας συνέβαλε με τον τρόπο του, και βέβαια στο Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων που στάθηκε πολύτιμος αρωγός.

Υπεύθυνες Δράσης: Παπαευσταθίου Ανδρομάχη(Φιλόλογος)

Ναυρόζογλου Ελένη (Εικαστικός)