Παρατηρητήριο σχολικής βίας & εκφοβισμού

Στο σχολείο μας εφαρμόζεται από το σχολικό έτος 2012-2013 το πρόγραμμα για την πρόληψη της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού. Στα πλαίσια αυτού πραγματοποιούνται δράσεις που στοχεύουν στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από το φαινόμενο, που τα τελευταία χρόνια παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Ακόμη γίνονται παρεμβάσεις από ειδικούς και εγκεκριμένες θεατρικές ομάδες, ενώ παράλληλα υλοποιούνται εικαστικές και άλλες θεματικές στα πλαίσια των Βιωματικών Δράσεων. Σκοπός όλων των μελών της σχολικής μας μονάδας είναι να παγιωθεί ένα ισχυρό πνεύμα κατά της βίας και του εκφοβισμού και να καλλιεργηθεί πνεύμα ανεξαρτησίας, αποδοχής και αλληλεγγύης που προωθεί τη δημιουργία και την δημοκρατική έκφραση.