3ήμερη 2018-2019-Αθήνα

Με τις αποσκευές τους γεμάτες όμορφες εικόνες, βιωματική γνώση και χαρούμενες στιγμές, επέστρεψαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, από την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή που πραγματοποιήθηκε από τις 7 έως τις 9 Μαρτίου 2019 στην πρωτεύουσα. Το ταξίδι ξεκίνησε ευχάριστα με πρώτο σταθμό την χερσόνησο της Τουρλίδας στη λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου, που αποτελεί προστατευόμενο υγροβιότοπο από την συνθήκη RAMSAR, όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να θαυμάσουμε το τοπίο ιδιαίτερου φυσικού κάλους, καθώς και ενδημικά είδη πουλιών: φλαμίγκος, αργυροπελεκάνους, τσικνιάδες και άλλα.

Φθάνοντας στην Αθήνα και με σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό, ακολουθήσαμε αρχικά ένα πρόγραμμα που είχε αναφορές στην σύγχρονη αρχιτεκτονική  και τέχνη, καθώς και στον πολιτιστικό και φυσικό μας πλούτο, όπως αυτά παρουσιάζονται μέσα από τους χώρους του ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Ακολούθησε επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακρόπολης, όπου ήρθαμε σε επαφή με τα μνημεία του χρυσού αιώνα της Δημοκρατίας του Περικλή και θαυμάσαμε την αισθητική τους: Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, Θέατρο Διονύσου, Παρθενώνας, Ερέχθειο. Περιηγηθήκαμε στην ήσυχη πλευρά της Αθήνας στα Πλακιώτικα στενά και καταλήξαμε στην ιστορική Πλατεία Συντάγματος. Εκεί παρακολουθώντας την αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη μάθαμε από τους ίδιους τους Ευζώνους την ιστορία του χώρου, καθώς και την αποστολή τους. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο εσωτερικό του ελληνικού κοινοβουλίου όπου ξεναγηθήκαμε στον χώρο συνεδριάσεων της ολομέλειας καθώς και στην έκθεση-αφιέρωμα στον Ρήγα Φεραίο.

Το πρόγραμμά μας ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο και περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, ενώ στο μοναδικό Μουσείο Ακροπόλεως μας ξενάγησαν  δύο εξαίρετες ξεναγοί φέρνοντας τον αρχαίο πλούτο πολύ κοντά μας. Τέλος αποχαιρετήσαμε το κλινόν άστυ με επίσκεψη-ξενάγηση στο εσωτερικό του καραβιού- θρύλου του πολεμικού ναυτικού, του Θωρηκτού Αβέρωφ, που έγραψε ιστορία στους Βαλκανικούς, αλλά και στους δύο Παγκόσμιους πολέμους.

Ευχόμαστε στους μαθητές μας να κρατήσουν γερά στη μνήμη τους τις όμορφες αυτές εμπειρίες της τελευταίας τάξης τους στο γυμνάσιο και να αποτελούν σημείο αναφοράς στο μεγαλύτερο ταξίδι της ζωής τους.

Για την ομάδα των συνοδών καθηγητών,

Ανδρομάχη Παπαευσταθίου

Συμμετέχοντες μαθητές :70

Συνοδοί καθηγητές : Ντόντης Αθανάσιος, Αλεξίου Μαίρη, Παπαευσταθίου Ανδρομάχη, Χασάνης Βασίλειος.