Μαραθώνιος Ανάγνωσης Γαλλοφωνίας με θέμα τον ρατσισμό

Στο Μουσείο Αργυροτεχνίας Ιωαννίνων διοργανώθηκε ο 5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης, στο πλαίσιο της Ημέρας Γαλλοφωνίας, το Σάββατο 16/03/2019, από τις 11 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα.

Ο φετινός Μαραθώνιος με τίτλο «Dis, Papa, c’est quoi le racisme ?/ Πες μου, Μπαμπά, τι είναι ρατσισμός;» ήταν αφιερωμένος στον συγγραφέα μαροκινής καταγωγής Tahar Ben Jelloun. Αναγνώστηκε το βιβλίο του, «Ο Ρατσισμός όπως τον εξήγησα στην κόρη μου/Le racisme expliqué à ma fille». Η θεματική επιλέχθηκε για να συνδεθεί η εκδήλωση και με την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού (21 Μαρτίου), καθώς και με την ενότητα της θεματικής εβδομάδας «Ανθρώπινα δικαιώματα».
Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης διοργανώθηκε από τη συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου και τους εκπαιδευτικούς γαλλικής γλώσσας Ιωαννίνων, και τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου. Στόχος ήταν η ανάδειξη της γαλλικής γλώσσας ως διαχρονικού φορέα πολιτισμών και αξιών και παράλληλα η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.
Το σχολείο μας όπως και κάθε χρόνο συμμετείχε, σ’ αυτή την δράση, με τους πιο κάτω μαθητές/τριες:

από την Α’ τάξη: Σωτηρίου Κωνσταντίνος,

από την Β’ τάξη: Τζιούρη Ναταλία, Κωστάκη Υβόννη, Γούση Μαρκέλλα, Παναγιώτου Χριστόφορος,

από την Γ’ τάξη: Νυφαντή Κωνσταντίνα, Σαρακατσάνου Όλγα, Σκαρλέα Μαργαρίτα, Ντούρου Νίκη, Κίτσιου Λυδία,

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μπακόλα Ευαγγελία.