96η επέτειος απελευθέρωσης Ιωαννίνων

πρόσκληση Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ιωαννίνων

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων, στα πλαίσια του εορτασμού της 96ης επετείου απελευθέρωσης της πόλης, συμμετέχει στις εορταστικές εκδηλώσεις της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και του Δήμου Ιωαννιτών, στις 20-21 Φεβρουαρίου 2009, με την έκθεση πρωτότυπων έργων των μαθητών του Σχολείου, αντίγραφα εγγράφων και λιθογραφιών της εποχής, που πραγματοποιείται στο ισόγειο της Νομαρχίας. Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν την Τετάρτη 18/2/2009 και ώρα 13:00.

εξώφυλλο προγράμματος εκδηλώσεων

Παράλληλα διοργανώνει εκδήλωση προς τιμήν του ελευθερωτή της πόλης Ταγ/χη Ιωάννη Βελισσαρίου,την ίδια ημέρα και ώρα 19:00 στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος,της Ζωσιμαίας Ακαδημίας.

Σημαντικά σημεία σταθμοί στη ζωή του Ιωάννη Βελισσαρίου

• 1861 Γεννιέται στο Πλοέστι της Ρουμανίας, από γονείς Κυμαίους.
  • 1877 Έρχεται στην Αθήνα για να καταταγεί εθελοντής στον Ελληνικό Στρατό. Πηγαίνει στην Αίγυπτο όπου φοιτά σε γαλλικό σχολείο.
  • 1883 Κατατάσσεται εθελοντής στο τάγμα Μαυρομιχάλη.
  • 1887 Αποφοιτά από τη σχολή Υπαξιωματικών με βαθμό Ανθυπολοχαγού.
  • 1897 Παίρνει μέρος στον ατυχή ελληνοτουρκικό πόλεμο.
  • 1905 Προάγεται σε Λοχαγό.
  • 1907 Διορίζεται δημαστυνόμος στη Σκόπελο. Παντρεύεται τη Χαρίκλεια, αποκτά ένα γιο.
  • 1909 Πεθαίνει ο γιος του. Παίρνει μέρος στο κίνημα στο Γουδί.
  • 1910 Προάγεται στο βαθμό του Ταγματάρχη.
  • 1911 Θέτει υποψηφιότητα βουλευτή στις εκλογές, αλλά δεν εκλέγεται.
  • 1912 Παίρνει μέρος στον Α? Βαλκανικό πόλεμο ως Διοικητής του 9ου τάγματος Ευζώνων.
  • 1913 Πρωτοστατεί στην απελευθέρωση των Ιωαννίνων.
  • 1913 Ιούνιος. Παίρνει μέρος στο Β? Βαλκανικό πόλεμο.
  • 13 Ιουνίου 1913 Τραυματίζεται θανάσιμα στη μάχη της Άνω Τζουμαγιάς.

Επιμέλεια εκδηλώσεων

εκπ/κοί : Παπαευσταθίου Ανδρομάχη, Μπέστας Ιωάννης

1 thought on “96η επέτειος απελευθέρωσης Ιωαννίνων

1. Η συγκεκριμένη συμμετοχή του Σχολείου μας στις εκδηλώσεις της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ιωαννίνων και του Δήμου Ιωαννιτών, για την 96η επέτειο απελευθέρωσης της πόλης, μας χάρισε την τιμητική διάκριση, να ανοίγουμε κάθε χρόνο την παρέλαση των τμημάτων Γυμνασίων.

Comments are closed.