Αθλητισμός – Περιβάλλον – Εθελοντισμός και Τέχνη

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Αθλητισμός – Περιβάλλον – Εθελοντισμός και Τέχνη” υλοποιήθηκε στο σχολείο μας στο πλαίσιο δράσεων εορτασμού της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και σε συνεργασία με το φορέα Ioannina Lake Run και το Σωματείο Ηπειρωτών Εικαστικών αποφοίτων σχολών καλών Τεχνών.

Στο χώρο του σχολείου εκτέθηκαν έργα εικαστικών καλλιτεχνών του Σωματείου που δημιούργησαν στο πλαίσιο παράλληλων δράσεων του Ioannina Lake run 2023 και είχαν προβληθεί δημόσια σε έκθεση στην πλατεία Μαβίλη των Ιωαννίνων στις 22, 23 και 24 Σεπτέμβρη 2023.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και στο χώρο τους, έργα γνωστών καλλιτεχνών, περιηγήθηκαν στην έκθεση, συζήτησαν τη θεματική τους και την εικαστική προσέγγιση του θέματος από τους εικαστικούς καλλιτέχνες και δημιούργησαν δικά τους έργα με αντίστοιχα θέματα.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και την ευγενική παραχώρηση των έργων, το Ioannina Lake Run και το Γενικό Διευθυντή της οργανωτικής επιτροπής κ Ηλία Σπυριούνη, το Σωματείο Ηπειρωτών Εικαστικών αποφοίτων Σχολών Καλών Τεχνών και τους εικαστικούς καλλιτέχνες Βέργου Ελευθερία, Δημόπουλο Δημήτρη, Ζώη Καλλιόπη, Μήτση Ειρήνη, Σταματοπούλου Μαίρη, Σιόλου Αγαθή, Τσίκα Ελένη και Φιλιπποπούλου Μαγδαληνή.