Εικόνες από μια έκθεση, εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Μουσική και τα Καλλιτεχνικά

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εικόνες από μια έκθεση» σχεδιάστηκε από τους εκπαιδευτικούς Αναγνώστου Κωνσταντίνο, Μουσικής και Ναυρόζογλου Ελένη, Καλλιτεχνικών και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Μουσικής και των Καλλιτεχνικών με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου μας, κατά το σχολικό έτος 2020-2021.

Μέσα από το πρόγραμμα μαθητές και μαθήτριες γνώρισαν τη μουσική των αρχών του 20ου αιώνα διερευνώντας το ομώνυμο έργο του Μονέστ Μουσόργκσκι και τους ζωγραφικούς πίνακες του Βίκτορ Χάρτμαν. Τα παιδιά αφού άκουσαν τη σύνθεση του Μονέστ Μουσόργκσκι προχώρησαν σε μουσική απεικόνιση του έργου αποτυπώνοντας ζωγραφικά τη μουσική και δημιουργώντας ένα δικό τους εικαστικό έργο.  Στη συνέχεια μελέτησαν τους πίνακες του Βίκτορ Χάρτμαν που ενέπνευσαν το συνθέτη, αναζήτησαν και βρήκαν κοινά σημεία και διαφορές με τα έργα τους.

Τα εικαστικά έργα των μαθητριών και μαθητών εκτέθηκαν στο σχολείο και δημιουργήθηκε βίντεο κλιπ με τα έργα τους και με μουσική υπόκρουση το έργο του Μονέστ Μουσόργκσκι.