Επίσκεψη στην έκθεση και εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Ιτς Καλέ.

Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας και στην θεματική ενότητα έμφυλες ταυτότητες, σε συνδυασμό με το μάθημα της Ιστορίας της Γ΄ γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην εσωτερική ακρόπολη του κάστρου των Ιωαννίνων, Ιτς Καλέ.

Εκεί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με την έκθεση που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, σε συνεργασία με την Εφορεία αρχαιοτήτων Ιωαννίνων, με θέμα: «Από την Άπειρο χώρα στη μεγάλη Ήπειρο» τη μετανάστευση των Ελλήνων. Μέσα από πλούσιο αρχειακό και οπτικοακουστικό υλικό αναδεικνύονται όλες οι πτυχές της κοινωνίας της εποχής και προβάλλεται έντονα ο φυλετικός , κοινωνικός και άλλου είδους ρατσισμός, που βίωναν οι Έλληνες μετανάστες κατά την εγκατάσταση τους στην Άπειρο χώρα ,την Αμερική, στα τέλη του 19ου ?αρχές 20ου αιώνα.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την Εβραϊκή Συναγωγή, όπου οι μαθητές , μαζί με τους συνοδούς καθηγητές, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τον γραμματέα της ισραϊλιτικής κοινότητας ,στο χώρο προσευχής της ιστορικής Ιουδαϊκής Συναγωγής των Ιωαννίνων και έτσι να γνωρίσουν από κοντά ένα πολύ σημαντικό στοιχείο της ιστορίας της πόλης μας.

Η εμπειρία που αποκόμισαν βοήθησε στην κατανόηση πολλών μορφών  ρατσισμού και στο σεβασμό της διαφορετικότητας ως απαραίτητο στοιχείο καλλιέργειας και πολιτισμού.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Παπαευσταθίου Ανδρομάχη

Συνοδοί καθηγητές: Αθανασόπουλος Βασίλης, Βέλλα Ιωάννα, Σκλιβανίτη Αγγελική, Τσακίρη Λουκιανή, Φατούρου Ξανθή