Ολοκλήρωση συναντήσεων ομάδων γονέων

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο κύκλος των απογευματινών ομάδων γονέων, που λειτούργησαν στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2016-2017, με την συνεργασία της υπεύθυνης ΟΔΠ του σχολείου μας κ. Παπαευσταθίου Ανδρομάχης, της ειδικής ψυχοπαιδαγωγού του κέντρου πρόληψης «Σχεδία» κ. Έρης Φείδη και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Η δράση εντάχθηκε στο πλαίσιο της πρόληψης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού και κατόπιν αιτήματος των γονέων.

Η θεματολογία ορίστηκε με βάση τα ενδιαφέροντα και τους προβληματισμούς των γονέων γύρω από την εφηβεία και τις πιθανές εξαρτήσεις των παιδιών από το διαδίκτυο, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, καθώς και εξαρτησιογόνες ουσίες. Επίσης οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με την κυρία Φείδη θέματα διαχείρισης άγχους στην εφηβεία και δύσκολων συμπεριφορών.

Η πρώτη συνάντηση ήταν ενταγμένη στη θεματική εβδομάδα και συνδυάστηκε με τα πρωινά προγράμματα που υλοποιήσαμε με την κυρία Έρη Φείδη και ήταν αφιερωμένα στην πρόληψη και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με εξαρτητικές  συμπεριφορές.

Ιδιαίτερη ενημέρωση στους γονείς γύρω από την πρόληψη και την αντιμετώπιση της εξάρτησης από το διαδίκτυο προσέφεραν σε μία από τις 5 συναντήσεις, οι καθηγητές πληροφορικής Δ.Κονετάς και Β.Μήτρακα που έχουν οριστεί πρεσβευτές ασφαλούς διαδικτύου στο Νομό μας και διαθέτουν εξειδικευμένη γνώση.

Στην τελευταία συνάντηση στις 29-5-2017 οι γονείς ευχαρίστησαν την κυρία Φείδη για την πολύτιμη εμπειρία που αποκόμισαν και τους υπεύθυνους του Σχολείου για την ευκαιρία που τους παρείχε και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τη νέα χρονιά, ελπίζοντας για συνέχεια της δράσης αυτής. Σ? αυτήν την τελευταία συνάντηση οι γονείς είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν και την σπονδυλωτή παράσταση με βάση την τραγωδία του Ευριπίδη « Ελένη », που παρουσίασε η θεατρική ομάδα της Γ? γυμνασίου με την καθοδήγηση της κ. Παπαευσταθίου.

Η σχετική βιβλιογραφία, που αναμέναμε από την κυρία Έρη Φείδη επισυνάπτεται σε αρχείο, το οποίο μπορείτε να κάνετε λήψη.

Ευχόμαστε σε όλους καλό καλοκαίρι, καλή ξεκούραση και καλή συνέχεια των δραστηριοτήτων μας τον Σεπτέμβρη.