Ενίσχυση Υποστηρικτικών Δομών Εκπαίδευσης 2021-2022

Το σχολείο μας το σχολικό έτος 2021-2022 συμμετέχει στο πρόγραμμα «ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΩΝ ΔΟΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2021-2022» που σκοπεύει στη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και την προάσπιση της αρμονικής ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης και προόδου.

Μέσω του προγράμματος εξασφαλίζεται η λειτουργία των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., των Επιτροπών Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) και των Σχολικών Δικτύων Εκπαιδευτικής Υποστήριξης (Σ.Δ.Ε.Υ.) των σχολικών μονάδων της γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης ώστε η εκπαίδευση να ανταποκρίνεται στις ανάγκες όλων των μαθητών χωρίς διακρίσεις, λαμβάνοντας υπόψη τα νέα πρότυπα που επιτάσσει η Διεθνής Σύμβαση για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρίες.