Μαραθώνιος Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία

Στα πλαίσια της εβδομάδας Γαλλικής Γλώσσας και Γαλλοφωνίας, στις 19 Μαρτίου, στην Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική & Ιστορική Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε Μαραθώνιος Ανάγνωσης, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου.

Ο Μαραθώνιος συνδέθηκε, με την Παγκόσμια ημέρα για την ποίηση και τον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας κατά του ρατσισμού, στις 21 Μαρτίου.

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου ήταν παρών και σ’αυτό το κάλεσμα. Ομάδα μαθητριών/τών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Γαλλικών του σχολείου, κας Μπακόλα Ευαγγελίας ταξίδεψαν τους ακροατές στη Γαλλική Γλώσσα και τον πολιτισμό, μέσα από την ποίηση του Ζακ Πρεβέρ.

Οι μαθήτριες/τες μας, που συμμετείχαν απαγγέλοντας ποιήματα του Ζακ Πρεβέρ στη Γαλλική Γλώσσα ήταν:

Λουκάτου Μαρία, Ζάρρα Ευαγγελία, Ράπτη Αντιγόνη, Θεοδώρου Δέσποινα, Λιάφου Αικατερίνη, Θεμελής Αντώνιος, Νάσιου Άρτεμις και Βασιλείου Κασσιανή.

Συγχαρητήρια σε μαθήτριες/τες και την υπεύθυνη καθηγήτρια.