Από την Στ’ Δημοτικού στην Α’ Γυμνασίου, Δράση για την ομαλή μετάβαση

Επίσκεψη στο σχολείο μας πραγματοποίησε η Στ’ τάξη του 21ου Δημοτικού σχολείου Ιωαννίνων την Τετάρτη 17 Απριλίου στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης σχολικού έτους 2023-2024 για την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών από την Στ’ Δημοτικού στην Α’ Γυμνασίου.

Τους μελλοντικούς μαθητές μας υποδέχθηκε ομάδα μαθητών της Β Τάξης Γυμνασίου του σχολείου μας η οποία τους ξενάγησε στους χώρους του Γυμνασίου Βελισσαρίου υπό την καθοδήγηση της κ Ευταξία Αλίκης, Συμβούλου Σχολικής Ζωής και συντονίστριας της δράσης.

Μέσω του Σχεδίου Δράσης ειδικότερα επιδιώκεται:

• η κατάλληλη εξοικείωση των μαθητών/τριών με τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του Γυμνασίου για να επιτευχθεί η ομαλή μετάβαση και προσαρμογή τους στη νέα εκπαιδευτική βαθμίδα
  • η δημιουργία θετικών συναισθημάτων στους/στις μαθητές/ήτριες για να αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις παιδαγωγικές, διδακτικές, ψυχολογικές και συναισθηματικές προκλήσεις της νέας εκπαιδευτικής βαθμίδας.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή και τους Εκπαιδευτικούς του 21ου Δημοτικού σχολείου Ιωαννίνων για τη συμμετοχή τους και τη συνεργασία τους στη Δράση του σχολείου μας.