Μουσειοπαιδαγωγικές Δράσεις στο Δημοτικό Μουσείο Ιωαννίνων

Συλλέγοντας κομμάτια από τον τόπο μου

Στις 8 Απριλίου 2016  οι μαθητές του Γυμνασίου μας , είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια Μουσειοπαιδαγωγική δράση στο Δημοτικό Μουσείο Ιωαννίνων, με θέμα  «Συλλέγοντας κομμάτια από τον τόπο μου».

Γνώρισαν από κοντά τα επιμέρους κτίρια της βορειοανατολικής ακρόπολης του Κάστρου των Ιωαννίνων, όπου βρίσκεται το  τζαμί του Ασλάν Πασά,καθώς και τα κτίρια που συμπληρώνουν τον ιερατικό χαρακτήρα του (Εστία , Μεντρεσές , Πυριτιδαποθήκη, Λουτήρες , νεκροταφείο , Τουρμπές , Βιβλιοθήκη).

Με τους συμμαθητές τους και τη βοήθεια τριών εμψυχωτών που οργάνωσαν την βιωματική δράση, των κυριών : Μαλαματένιας Αργυροπούλου , Αλεξάνδρας Ζώη , Έλλης Λαμπαδαρίδου , συνέλεξαν διάφορα στοιχεία για τον ισλαμικό , χριστιανικό και εβραϊκό πολιτισμό των Ιωαννίνων , που συνυπήρχαν από τον 16ο εώς τον 20ο αιώνα μ.Χ στην πόλη μας. Κάθε μαθητής μπήκε στην θέση του ερευνητή-καταγραφέα και στη συνέχεια , στο εργαστήρι του Μουσείου , η κάθε ομάδα δημιούργησε το κουτί του δικού της πολιτισμού.

Έτσι μέσα από αυτόν τον σύγχρονο παιδαγωγικό , βιωματικό τρόπο οι μαθητές μας ανακάλυψαν την ιστορία του τόπου τους  και κάθε φορά που θα θέλουν να ανακαλέσουν στην μνήμη τους την γνώση που αποκόμισαν, θα μπορούν να ανατρέξουν στο κουτί του πολιτισμού που οι ίδιοι δημιούργησαν.

Υπεύθυνη για την δράση καθηγήτρια : Παπαευσταθίου Ανδρομάχη