Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή Β τάξης στο Ναύπλιο

Μια πολύ όμορφη εκδρομή πραγματοποιήσαμε με τους μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας από 10 έως 12 Απριλίου 2024.

Πρώτη μας στάση οι «πολύχρυσες» Μυκήνες ,το βασίλειο του Αγαμέμνονα. Η ξενάγηση μας ξεκίνησε από τον θολωτό τάφο του Ατρέα, στη συνέχεια επισκεφθήκαμε τον κύριο αρχαιολογικό χώρο με την εντυπωσιακή Πύλη των λεόντων αλλά και το εντυπωσιακό μουσείο.Η ημέρα μας έκλεισε όμορφα με δείπνο στο γραφικό Τολό. Την επόμενη ημέρα οι μαθητές μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα «κυνήγι του χαμένου θησαυρού που με πολύ ευρηματικό τρόπο ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της πόλης του Ναυπλίου. Στη συνέχεια ανεβήκαμε στο φρούριο του Παλαμιδίου, ένα από τα ομορφότερα κάστρα της Ελλάδας. Την τελευταία μας ημέρα επισκεφθήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από το θέατρο που είναι βέβαια και το ωραιότερο και το καλύτερα διατηρημένο. Επόμενη και τελευταία στάση η γραφική Ναύπακτος.

Τα παιδιά μας γύρισαν γεμάτα γνώσεις, εμπειρίες αλλά και υπέροχες στιγμές.

Εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν : Τσακίρη Λουκία, Αναγνώστου Κώστας, Ζήκου Μαρία, Μπακοστέργιου Ειρήνη,Χαλάτσης Θανάσης.