Σχεδίαση Καλλιγράμματων για το eTwinning «Καλλιγράμματα -Αρχιγράμματα»

Στα πλαίσια του προγράμματος e-Twinning «Καλλιγράμματα-Αρχιγράμματα» οι μαθητές του σχολείου Βελισσαρίου, που συμμετείχαν στο εν λόγω πρόγραμμα, σχεδίασαν τα δικά τους Καλλιγράμματα.

Έτσι αξιοποιώντας, αφενός τις γνώσεις που είχαν αποκομίσει κατά τη διάρκεια του από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς του προγράμματος  Κάτσενου Λευκοθέα (ΠΕ02) και Ζήκου Μαρία (ΠΕ86) και αφετέρου συνδυάζοντας την ποίηση και τις καλλιτεχνικές τους ικανότητες, σχεδίασαν το δικό τους  Καλλίγραμμα. Για την επίτευξη του στόχου τους αξιοποίησαν  το ποίημα, που τα ίδια τα παιδιά είχαν δημιουργήσει το Φθινόπωρο του 2022 και επιλέξει με ψηφοφορία, αλλά και την 2D σχεδίαση, που το Φεβρουάριο 2023 είχε επιλεγεί μέσα από ηλεκτρονική ψηφοφορία. Τα συγκεκριμένα Καλλιγράμματα είναι δημιουργήματα των μαθητριών Ιωάννας Γκόγκα του Β3 και Χρυσούλας Τζοβάρα του Β4.

Το τελικό αποτέλεσμα ενθουσίασε τόσο τους ίδιους τους δημιουργούς, όσο και την ευρύτερη μαθητική κοινότητα, που για πρωτη φορά ήρθε σε επαφή με αυτή την τόσο ιδιαίτερη μορφή Τέχνης και ενημερώθηκε για  την ιστορία της.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος: Κάτσενου Λευκοθέα (ΠΕ02) και Ζήκου Μαρία (ΠΕ86)