Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων_Α3_2018-2019

25   μαθητές  του  Α3,  την  Πέμπτη  στις  11 Απριλίου 2019,  με  τον  καθηγητή  μας  κ.  Κώστα  Πλιακοπάνο,  επισκεφτήκαμε  το  αρχαιολογικό  μουσείο  της  πόλης  μας.

Ξεκινήσαμε  από  το  σχολείο  μας  με  τα  πόδια.  Διασχίσαμε  με  γοργά  βήματα  τη  λεωφόρο  Δωδώνης.  Πολλά  παιδιά  έλεγαν  ότι  για  πρώτη  φορά  κατέβαιναν  το  δρόμο  προς  το  κέντρο  της  πόλης  με  τα  πόδια  και  αυτό  τα  ευχαριστούσε  πολύ. Δεν  καταλάβαμε  πότε  φτάσαμε.

Ανεβήκαμε  στο  λόφο «Λιθαρίτσια»,  στο  κέντρο  της  πόλης,  όπου  ο  Άρης  Κωνσταντινίδης  μεταξύ  των  ετών  1963 – 1966  κατασκεύασε  ένα  ωραίο  κτίριο,  στο  οποίο  στεγάζεται  το  αρχαιολογικό  μουσείο.

Μετά  από  μια  εγκάρδια  υποδοχή  από  τους  υπαλλήλους  του,  μπήκαμε  στο  χώρο  όπου εκτίθενται  3.000  αρχαιολογικά   ευρήματα  από  όλη την  Ήπειρο  και  τα  οποία  καλύπτουν  250.000  χρόνια πριν  από  σήμερα,  μέχρι  τον  3ο  αιώνα  μ.Χ.

Απόλυτη  ησυχία  επικρατούσε  στο  χώρο.  Υποχρεωθήκαμε  έτσι  και  εμείς  να  είμαστε  απόλυτα  ήσυχοι,  να  μη διαταράξουμε  τους  προγόνους μας  από  τις  συνήθειές  τους  και  να  τους  παρατηρούμε  πώς  δούλευαν,  πώς  έφτιαχναν  τα  εργαλεία  τους,  τα  σκεύη  που  χρησιμοποιούσαν στο  νοικοκυριό  τους,  τα  ήθη  και  έθιμα  που  είχαν,  τις  ταφικές  τους  συνήθειες,  τα  όπλα  τους,  τα  κοσμήματά  τους,  τα  νομίσματά  τους.  Το  κοινό  των  Ηπειρωτών  με  τον  ταύρο  και  τη  λέξη  ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ.

Ακούσαμε  την ιστορία  του  ηγέτη  μας  και  αετού  της  Ηπείρου, του  Πύρρου.  Στενοχωρηθήκαμε  για  τον  άδικο  και  πρόωρο  χαμό  του.

Σταματήσαμε  με  ιδιαίτερο  ενδιαφέρον  στην  αίθουσα  που  εκτίθεται  το  ιερό  της  Δωδώνης  και  ξεναγηθήκαμε  στον  χώρο  αυτόν.

Φύγαμε  με  τις  καλύτερες  αναμνήσεις  και  με  την  ανυπομονησία πότε  θα  πάμε  στη  Δωδώνη,  για  να  συναντήσουμε  τον  Δία  με  τη  Διώνη.

Ο  Πρόεδρος  του  τμήματος

Κυριάκος  Σδράλης