Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Ιωαννίνων

Μετά την πολύ όμορφη εμπειρία που είχαμε παραμονές Χριστουγέννων, με τη μικρή γιορτούλα που ετοιμάσαμε για τα παιδιά του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Ιωαννίνων, όπου με κιθάρες και τουμπερλέκια, με κάλαντα, τραγούδια και ύμνους, μοιραστήκαμε το μήνυμα της Αγάπης, επιστρέψαμε στο φιλόξενο χώρο του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ , την Τετάρτη 27-3-2019, αυτή τη φορά για να παρακολουθήσουμε μάθημα.

Μάθημα εικαστικών και μάθημα γεωπονίας, που πολύ πρόθυμα δέχτηκαν να παραδώσουν στο πλαίσιο της συνεκπαίδευσης, οι καλοί μας συνάδελφοι, δίνοντας στους μαθητές μας την ευκαιρία να βιώσουν έναν άλλο τρόπο διδασκαλίας, έξω από την τυπική διάσταση της τάξης. Τα δύο τμήματα της πρώτης και της δευτέρας τάξης του σχολείου μας που συμμετείχαν  με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον για το διαφορετικό μάθημα που θα τους προσφερόταν, αφού πρώτα επικοινώνησαν με τους μαθητές του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. που είχαν γνωρίσει στην πρώτη μας συνάντηση, χωριστήκαν σε τμήματα, ακολουθώντας τους διδάσκοντες στο χώρο του θερμοκηπίου και στο εργαστήριο των εικαστικών. Στο θερμοκήπιο του σχολείου παρακολούθησαν τα στάδια της σποράς, κάνοντας οι ίδιοι, ο καθένας ξεχωριστά το δικό του μικρό φυτώριο, με την καθοδήγηση των καθηγητών της Γεωπονίας, Ζωής Αγόρου και Σπύρου Σουκοβέλου. Παράλληλα στο εργαστήριο των εικαστικών έγιναν μικροί ζωγράφοι και αγγειοπλάστες, κατασκευάζοντας αντίγραφα από πηλό και χαρτί, της περίφημης ασπίδας του Αχιλλέα, εμπεδώνοντας έτσι το μάθημα της Ιλιάδας,  με την καθοδήγηση των καθηγητών των εικαστικών, Ηρούς Ιτζίδου και  Σπύρου Νιαβή, αληθινά έργα τέχνης!!

Αποχωρώντας από τον ζεστό χώρο του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. έχοντας γεμίσει την ψυχή τη δική μας και των μαθητών μας με την χαρά της συνύπαρξης με μαθητές ενός διαφορετικού σχολείου, έχοντας απολαύσει την ικανοποίηση της προσωπικής δημιουργίας στην τέχνη αλλά και στη γη, μετά την αναμνηστική φωτογραφία και το χειροποίητο κέρασμα της υποδιευθύντριας κ. Χριστίνης Θεοδωρίδη, πήραμε την υπόσχεση από τον διευθυντή του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. κύριο Χρήστο Τζιάσιο ότι θα ανταποδώσουμε την φιλοξενία στα αντίστοιχα τμήματα, συνεχίζοντας την συνεκπαίδευση στο Γυμνάσιο Βελισσαρίου στις 8 Μαϊου 2019. Σε αναμονή της συνάντησής μας κρατάμε στη μνήμη μας τους μαθητές του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Ιωαννίνων που μας συντρόφευσαν με χαρά, σ΄ αυτή μας την εμπειρία!

Συμμετέχοντες μαθητές: Α1, Β3

Συνοδοί καθηγητές: Αθανασόπουλος Βασίλης, Ζαγκαβιέρου Μαρίνα