Επίσκεψη Γ τάξης στο Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη

Στις 8 του Δεκέμβρη τα τρία τμήματα της Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας, κέρινων ομοιωμάτων , Παύλου  Βρέλλη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεότερης Ιστορίας προκειμένου οι μαθητές να εμπεδώσουν με βιωματικό τρόπο τους κυριότερους σταθμούς της τοπικής καθώς και της ευρύτερης ιστορίας μας από  την αρχαιότητα ως την κυρά της Ρω. Πέρα από την αναπαράσταση των ιστορικών γεγονότων, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα αριστουργήματα της ιδιαίτερης γλυπτικής τέχνης με κερί και τη δημιουργική πνοή ενός μεγάλου ηπειρώτη καλλιτέχνη, καθώς και τις τεχνικές που χρησιμοποιούσε στο εργαστήρι του.

Υπεύθυνες της δράσης, οι διδάσκουσες το μάθημα της Ιστορίας :

Τσακίρη Λουκία, Παπαευσταθίου Ανδρομάχη

Συνοδοί καθηγητές :Αθανασόπουλος Βασίλης,Βέλλα Ιωάννα

Μαθητές: Όλα τα Τριτάκια ενθουσιασμένα!!!!