Ολοκλήρωση κύκλου επιμορφωτικών σεμιναρίων Διαχείρισης της Σχολικής Τάξης

Την Τρίτη 09 Μαΐου 2023 ολοκληρώθηκε με επιτυχία κύκλος επιμορφωτικών σεμιναρίων για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας  με θέμα «Ενίσχυση συνεργασίας μεταξύ μαθητών και Διαχείριση της Σχολικής Τάξης» με εισηγητή τον κ. Βασίλειο Κούτρα, καθηγητή Αγωγής Υγείας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και επιστημονικό υπεύθυνο του κέντρου «Σχεδία».

Πρόκειται για μια συνεργασία του Γυμνασίου Βελισσαρίου με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων «Σχεδία» στο πλαίσιο της Επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών της σχολικής μας μονάδας και του άξονα «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις». Αποτέλεσε  συνέχεια και διεύρυνση προηγούμενης δράσης της σχολικής χρονιάς 2021-2022 και διέτρεξε όλη τη σχολική χρονιά 2022-2023.

Η ομάδα δράσης:

Αθανασόπουλος Βασίλειος (Φιλόλογος ΕΑΕ), Αντωνίου Αγγελική (Μαθηματικός ΕΑΕ), Γεωργομήτρου Μαργαρίτα (Φιλόλογος)