Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στο Γυμνάσιο Βελισσαρίου

Το σύγχρονο σχολείο, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού και παιδαγωγικού του ρόλου, προσφέρει στους μαθητές τα ερεθίσματα και την γνώση γύρω από τα σημαντικότερα προβλήματα που απασχολούν τον άνθρωπο στην σύγχρονη εποχή, παρέχοντας την ευκαιρία να δημιουργήσουν μια νέα αντίληψη για την διαχείριση του φυσικού περιβάλλοντος και των φυσικών πόρων.

Έτσι, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου), οι μαθητές του Α1 τμήματος του γυμνασίου Βελισσαρίου, είχαν την ευκαιρία στις 4-6 2021, να συμμετέχουν σε μια περιβαλλοντική δράση του ΚΠΕ Κόνιτσας, με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της νέας γενιάς σε θέματα ανακύκλωσης και διαχείρισης των απορριμμάτων.

Μέσα από μια διαδραστική, δια ζώσης παρουσίαση της κ. Χριστιά, οι μαθητές αλληλεπίδρασαν πάνω σε θέματα που αφορούν την καθημερινότητά τους, αποδεικνύοντας την ευαισθητοποίησή τους σε ζητήματα προστασίας του περιβάλλοντος από την αλόγιστη διαχείριση των σκουπιδιών και βάζοντας έτσι τις βάσεις για ένα μέλλον όπου το περιβάλλον θα αντιμετωπίζεται με τον σεβασμό που του αρμόζει.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ανδρομάχη Παπαευσταθίου