Παρουσίαση του προγράμματος eTwinning, STEM 3.0 – Αξιοποίηση 3D εκτυπωτή στα έργα eTwinning και στη διδασκαλία

Στις 18 Μαϊου 2023, στο εργαστήριο Πληροφορικής του Γυμνασίου Βελισσαρίου, έγινε παρουσίαση του Ευρωπαϊκού Πρόγραμματος e-twinning, δράση “STEM 3.0 – Αξιοποίηση του 3D εκτυπωτή στα έργα eTwinning και στη διδασκαλία” , που διοργάνωσε το σχολικό έτος 2022-23 το Γυμνάσιο Βελισσαρίου μαζί με το 7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων.

Στην παρουσίαση έγινε επίδειξη όλης της διαδικασίας που περιελάμβανε:

1. 2D Σχεδίαση,
  2. μετατροπή  ενός έργου 2D σε 3D, μέσω λογισμικού,
  3. της εκτύπωσης των δύο έργων των μαθητών, που είχαν λάβει τους περισσότερους ψήφους, στην ηλεκτρονική ψηφοφορία που έγινε το Φεβρουάριο, του 2023.

Όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν πήραν ένα αντίγραφο του έργου τους που είχε εκτυπωθεί στο 3d εκτυπωτή.

Το κλίμα ήταν ενθουσιώδες και οι μαθητές, έκαναν πολλές ερωτήσεις για τη διαδικασία δημιουργίας 3d προγραμμάτων καθώς και για τις δυνατότητες των 3D εκτυπωτών. ΄

Ήταν μία δημιουργική δράση, που άφησε θετικό αποτύπωμα στους μαθητές και των δύο σχολείων. Ίσως αποτελέσει το έναυσμα, να ασχοληθούν, με τον ταχύτατα αναπτυσσόμενο τομέα της 3D τέχνης και επιστήμης. Σίγουρα, όμως αποτέλεσε μια μεγάλη ευκαιρία για τη στενότερη συνεργασία των δύο σχολείων, αυτή τη χρονιά αλλά και μελλοντικά, φέρνοντας κοντά μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Τέλος, θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά, τους μαθητές των δύο σχολείων, για την ενθουσιώδη και ενεργητική συμμετοχή τους και τους Διευθυντές των δύο σχολείων κ. Στράτο Μιχάλη και κ. Ζωγάκη Ιωάννη για την αμέριστη ενθάρρυνση  συμπαράστασή τους.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος:

• Ζήκου Μαρία (Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων)
  • Κάτσενου Λευκοθέα (Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων)
  • Αλέτρας Κωσνταντίνος (7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων)
  • Σταματία Σταμάτη (7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων)