Μάθημα…. σε ανοιχτό χώρο!

Επιστροφή στα θρανία της αίθουσας διδασκαλίας, στον φυσικό χώρο των μαθητών που είναι το σχολείο, η αυλή, οι χώροι όπου οι μαθητές μορφώνονται, αλληλεπιδρούν και κοινωνικοποιούνται.

Καθώς η περίοδος της τηλεκπαίδευσης ως αναγκαστικό μέσο μέσα στην πανδημία, μας βοήθησε μεν να μην χάσουμε την επαφή μεταξύ μας, αλλά  παράλληλα έβαλε μια άλλη διάσταση στην φυσική παρουσία δασκάλου και μαθητή, επιστρέφοντας στην δια ζώσης διδασκαλία και έχοντας φυσικό μας σύμμαχο τον καλό  καιρό και την καλή διάθεση, οργανώσαμε κάποιες ώρες διδασκαλίας εκτός τάξης, στον αύλειο χώρο του σχολείου, έχοντας πιο καλές συνθήκες φυσικού αερισμού και περισσότερα ευχάριστα ερεθίσματα για αλληλεπίδραση και διδασκαλία.

Έτσι, αξιοποιώντας την δύσκολη περίοδο της πανδημίας πειραματιζόμαστε σε έναν διαφορετικό τρόπο μαθήματος που κάνει τη μάθηση πιο ευχάριστη και δημιουργική.

Τμήματα: Α1, Β4

Υπεύθυνη καθηγήτρια :Παπαευσταθίου Ανδρομάχη, Φιλόλογος