Διδακτική επίσκεψη Α΄τάξης στο Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης

Διδακτική επίσκεψη στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Ιωαννίνων πραγματοποίησε στις 23 Νοεμβρίου 2022 η Α Τάξη Γυμνασίου του σχολείου μας στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης καλλιέργειας και ανάπτυξης περιβαλλοντικής συνείδησης  “Σκέψου έξω από το κουτί”, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Αναγνώστου Κωνσταντίνου (Μουσικής ΠΕ79.01), Χασάνη Βασιλείου (Γεωλόγου ΠΕ04.05), Βέλλη Κλαίρης (Αγγλικών ΠΕ06) και Ντόλου Έφης (Φυσικής ΠΕ04.01).

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συζητήσουν με τους υπεύθυνους του Πάρκου, σχετικά με τη σωστή διαχείριση των απορριμμάτων τον χρόνο διατήρησης κάθε συσκευασίας από μέταλλο, πλαστικό, γυαλί στο περιβάλλον.

Στη συνέχεια οι μαθητές μας ανακύκλωσαν τα πλαστικά μπουκάλια που είχαν συγκεντρώσει ειδικά για την επίσκεψη και τα ανταποδοτικά κουπόνια που έλαβαν τα πρόσφεραν για τις ανάγκες του Φιλανθρωπικού bazaar που ετοιμάζει κάθε χρόνο το σχολείο μας.