Tous pour le climat – Όλοι για το κλίμα

Τον Δεκέμβριο του 2015, 40.000 άτομα που εκπροσωπούν 195 χώρες θα συναντηθούν στο Παρίσι για μια ιστορική συνάντηση με την ευκαιρία της Διεθνούς Διάσκεψης για το κλίμα (COP 21). Από τις αποφάσεις που θα λάβουν εξαρτώνται οι συνθήκες διαβίωσης στη γη των μελλοντικών γενεών.
       Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο παίρνουν μέρος σε δράσεις για να πιέσουν τους ηγέτες να συμφωνήσουν στον περιορισμό της αύξησης της παγκόσμιας θερμοκρασίας και στην αποσύνδεση των εθνικών οικονομιών από τον ορυκτό πλούτο.

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου με το βλέμμα στραμμένο στην ιστορική σύνοδο του Παρισιού, συμμετείχε στη Δράση: ?Tous pour le climat? (Όλοι για το κλίμα) ενώνοντας τη φωνή του με τις φωνές άλλων σχολείων της πόλης μας.
Τη Δράση υλοποίησαν τα τμήματα Γαλλικής Γλώσσας με την καθοδήγηση της κας Μπακόλα Ευαγγελίας καθηγήτριας γαλλικών του Γυμν. Βελισσαρίου.

Για τη Δράση πραγματοποιήθηκαν:
1. Διδακτικές παρεμβάσεις στην τάξη για την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος που συνδέονται με την κλιματική αλλαγή.
2. Ενημέρωση της τοπικής κοινωνίας με πορείες για το κλίμα ?Marchons pour le climat? (Περπατάμε για το κλίμα) στις 11-12-2015 από ομάδες μαθητών που κατέληξαν σε ανοιχτή εκδήλωση. Το σύνθημα του σχολείου μας είναι ?Une plan?te nette, c?est super chouette? (Πλανήτης καθαρός! Υπέροχο!) Οι αφίσες, τα πανό και τα συνθήματα δημιουργήθηκαν από μαθητές, με την εποπτεία της κας Ναυρόζογλου Ελένης, καθηγήτριας καλλιτεχνικών του σχολείου μας.
   Τις φωτογραφίες και τα βίντεο επιμελήθηκε ο κος Πλιακοπάνος Κωνσταντίνος, φιλόλογος του σχολείου μας.
Τους μαθητές συντόνισε στην ανοιχτή εκδήλωση ο κος Σακκάς Ηρακλής, γυμναστής του σχολείου μας.
Τελικά νικήσαμε! Στις 12-12-2015 υπεγράφη στο Παρίσι η ιστορική συμφωνία για την κλιματική αλλαγή!
Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου ήταν παρόν στο κάλεσμα ευαισθητοποίησης για τη σωτηρία του πλανήτη, που είναι η ίδια η ζωή μας.
Κλίμα