Ξενάγηση στο ιερό της Δωδώνης

Διάζωμα

Στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικό Σχολείο το σχολείο μας συμμετείχε στην κίνηση “Διάζωμα“με θέμα “Υιοθεσία αρχαίου θεάτρου Δωδώνης“- «Οι μαθητές ξεναγούν μαθητές».
Οι μαθητές της Γ? Γυμνασίου: Γουρδούκης Ηρακλής , Γούλια Εριέττα, Μαλέσκου Ξένια, Κιτσαράς Αχιλλέας, Στάμου Μαργαρίτα, Τζίμα Βασιλική, Χρύση Φωτεινή.
Σε συνεργασία με τους συντονιστές καθηγητές τους: Παπαευσταθίου Ανδρομάχη και Πλιακοπάνο Κωνσταντίνο επέλεξαν το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης και στη συνέχεια ήρθαν σε επαφή με τους αρχαιολόγους της Εφορείας Κλασσικών Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων για την συγκέντρωση υλικού. Με την βοήθεια των καθηγητών τους και με επιτόπιες επισκέψεις στον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης, επεξεργάστηκαν το υλικό και οργάνωσαν την ξενάγηση για τους συμμαθητές τους.                  Η παρουσίαση του υλικού πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Δωδώνης και ακολούθησε ξενάγηση στο ιερό της Δωδώνης, όπου οι μαθητές μετέδωσαν στους συμμαθητές τους τη γνώση τους για το αρχαίο θέατρο και τον περιβάλλοντα χώρο.