Διάζωμα, Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων- Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα.

Διάζωμα

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου, κατά το σχολικό έτος 2014-2015 συμμετείχε για πρώτη φορά στη δράση του Διαζώματος με θέμα Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων- Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα. Η δράση εξελισσόταν στο πλαίσιο του άξονα : Αισθητική Αγωγή στην Εκπαίδευση , πρόγραμμα <<Κοινωνικό Σχολείο >>, Κίνηση Πολιτών <<Διάζωμα>>, η οποία έχει σκοπό την ανάδειξη αρχαίων χώρων θέασης και ακρόασης. Απευθυνόταν προαιρετικά στις σχολικές μονάδες, με στόχο να ενθαρρύνει τους μαθητές να γνωρίσουν, να αγκαλιάσουν και να προστατεύσουν τα αρχαία θέατρα, εκεί όπου συντελέστηκε η έκρηξη των δημοκρατικών θεσμών και άνθισε η πνευματική δημιουργία.
Το σχολείο μας, σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων υλοποίησε πρόγραμμα με θέμα :Υιοθεσία αρχαίου θεάτρου Δωδώνης. Οι μαθητές ξεναγούν μαθητές.
 Στη δράση συμμετείχαν μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου με συντονιστές καθηγητές τους φιλολόγους κ. Παπαευσταθίου Ανδρομάχη και Πλιακοπάνο Κωνσταντίνο.
 Το τελικό αποτέλεσμα παρουσιάστηκε σε όλη την μαθητική κοινότητα, στον αρχαιολογικό χώρο της αρχαίας Δωδώνης.