Υιοθέτηση αρχαίου Θεάτρου Δωδώνης / Θεατρική παράσταση

Διάζωμα

Στο πλαίσιο των δράσεων του άξονα «Αισθητική Αγωγή στην εκπαίδευση», του προγράμματος ??Κοινωνικό Σχολείο?? και σε συνεργασία με το ??Διάζωμα?? και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων, οι μαθητές του Γυμνασίου Βελισσαρίου εγκαινίασαν το νέο κύκλο παραστάσεων στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης, μετά από μακροχρόνια παύση που είχε επιβληθεί για λόγους συντήρησης-αποκατάστασης του θεάτρου. Οι μαθητές: Κοντοδήμα Νίκη, Αγγελοπούλου Βίκυ, Νάτσιος Ηλίας, Σκαρλέα Ζωή, Στεργίου Γιώργος , Πάσχου Δάφνη, Μάγκου Αλεξάνδρα, Μήτση Ιωάννα, Σιόλου Άννα, δραματοποίησαν στην ορχήστρα του αρχαίου θεάτρου της Δωδώνης, αποσπάσματα από τον Πρόλογο και το Δ? Επεισόδιο της Ελένης του Ευριπίδη. Την παράσταση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι διδάσκοντες του σχολείου μας, καθισμένοι για πρώτη φορά, μετά την έναρξη των εργασιών αποκατάστασης του θεάτρου, στα εδώλια της συντηρημένης κερκίδας του α? διαζώματος.
Συντονιστές αυτής της προσπάθειας ήταν οι φιλόλογοι:                                              Παπαευσταθίου Ανδρομάχη και Πλιακοπάνος Κωνσταντίνος