Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων

Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων πραγματοποίησαν δύο  από τα τέσσερα τμήματα της Α΄ τάξης του Γυμνασίου μας ( Α1, Α2 )  την Πέμπτη  24 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος της Ιστορίας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά εκθέματα και των επτά αιθουσών του μουσείου που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων  την πολιτική και διοικητική οργάνωση της Ηπείρου , τον καθημερινό βίο των Ηπειρωτών καθώς και εκθέματα από  το ιερό της Δωδώνης. Έτσι οι μαθητές συσχέτισαν το παρόν με το παρελθόν και αντιλήφθηκαν την διαχρονικότητα των ανθρώπινων δραστηριοτήτων  ερχόμενοι σε  άμεση  επαφή  με την ιστορία.

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Σκλιβανίτη Αγγελική, Φωτιάδου Στεργιανή, Αθανασόπουλος Βασίλειος. Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αντωνίου Αγγελική, Κλάγκου Τριάδα