Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Β1, Β2 και του Τμήματος Ένταξης της Β΄ τάξης στη Δημοτική Πινακοθήκη και στο αρχοντικό Μίσιου

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 15 Μαρτίου 2023 στη Δημοτική Πινακοθήκη και στο αρχοντικό Μίσιου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου. Συμμετείχαν τα τμήματα Β1, Β2 και το Τμήμα Ένταξης της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Βελισσαρίου.

Στο πλαίσιο της έκθεσης “Σήκω ψυχή μου” του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων που φιλοξενείται στη Δημοτική Πινακοθήκη Ιωαννίνων, οι μαθητές/ μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία των προσφύγων του 1922 μέσα από εικόνες και τραγούδια  .

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το αρχοντικό Μίσιου, όπου οι μαθητές/ μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με ένα χαρακτηριστικό δείγμα της αστικής γιαννιώτικης αρχιτεκτονικής του 19ου αιώνα, γνώρισαν την ιστορία της οικογένειας και άντλησαν πληροφορίες για τον τρόπο ζωής μιας αρχοντικής οικογένειας της εποχής.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της πινακοθήκης και του αρχοντικού Μίσιου για την ξενάγηση και συγχαίρουμε τους/ τις μαθητές/ μαθήτριες για το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό που έδειξαν κι ελπίζουμε να πραγματοποιηθούν παρόμοιες δράσεις στο μέλλον.
Υπεύθυνοι καθηγητές: Γεωργομήτρου Μαργαρίτα (ΠΕ02) και Αθανασόπουλος Βασίλειος (ΠΕ02 ΕΑΕ).