Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, Ένα ταξίδι στην ιστορία 6.000 ετών!

Αριστουργήματα τέχνης από την αρχαιότητα, την αρχιτεκτονική κληρονομιά του 19ου και του 20ου αιώνα αλλά και από τη σύγχρονη εποχή  είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας στην τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

Την πρώτη  μέρα της εκδρομής μας επισκεφθήκαμε τη Βουλή των Ελλήνων όπου οι ξεναγοί της Βουλής μας ξενάγησαν στο  επιβλητικό κτήριο αλλά είχαμε και την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε  από τα θεωρεία της βουλής την προγραμματισμένη συνεδρίαση.

Στη συνέχεια  σταθήκαμε στο Μνημείο του Αγνώστου στρατιώτη στην πλατεία Συντάγματος όπου παρακολουθήσαμε την αλλαγή φρουράς. Συνεχίσαμε με την βόλτα μας στον Εθνικό κήπο.

Την επόμενη μέρα με σύμμαχο τον καλό καιρό ανεβήκαμε στον ιερό βράχο  της Ακρόπολης όπου θαυμάσαμε τα αριστουργήματα του χρυσού αιώνα του Περικλή αλλά και το μουσείο της Ακρόπολης. Συνεχίσαμε την βόλτα μας στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας. Το απόγευμα επισκεφθήκαμε  το κέντρο πολιτισμού ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου.
Η ημέρα μας έκλεισε θαυμάσια στο θέατρο Αθηνών όπου παρακολουθήσαμε μια εκπληκτική παράσταση με τίτλο «Φιλιά, Όσκαρ».

Την τελευταία μέρα της εκδρομής μας επισκεφθήκαμε το πολεμικό μουσείο.

Οι μαθητές μας γύρισαν με τις αποσκευές τους γεμάτες όμορφες εικόνες και χαρούμενες στιγμές.
Οι συνοδοί καθηγητές
Λουκία  Τσακίρη  ,Τριάδα Κλάγκου, Ειρήνη Μπακοστέργιου.