Εορτασμός της επετείου “28ης Οκτωβρίου 1940”

Με έναν όμορφο και ξεχωριστό τρόπο γιορτάσαμε και φέτος την  επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τη γιορτή της σημαίας.

Χειροκροτήσαμε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας που διακρίθηκαν για την επίδοσή τους την προηγούμενη σχολική χρονιά, η χορωδία μας ζωντάνεψε τη γιορτή με τα τραγούδια της, ενώ μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης επιχείρησαν να «παραδώσουν» ένα μάθημα ιστορίας με θέμα τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο και τη συμμετοχή της χώρας μας σε αυτόν, με τρόπο κατατοπιστικό κι ελκυστικό. Και τα κατάφεραν περίφημα μέσα από το θεατρικό δρώμενο που ετοίμασαν με πολύ μεράκι, «Το κουβάρι της ιστορίας!», της φιλολόγου Έφης Παυλίδου. Μέσα από ένα τηλεοπτικό παιχνίδι γνώσεων, απάντησαν σε βασικά ερωτήματα, όπως ποιοι ήταν οι πρωταγωνιστές του πολέμου, ποια τα αίτια και οι συνέπειες αυτού, ποια η σύνδεση εκείνης της εποχής με τη σύγχρονη κ.α.

Πολλά μπράβο σε όλους!

η υπεύθυνη εκπαιδευτικός της γιορτής: Κλάγκου Τριάδα