Εκπαιδευτική επίσκεψη σε έκθεση φωτογραφίας στην ΛΑΦ Ιωαννίνων

Με αφορμή την 106η επέτειο της απελευθέρωσης της πόλης μας στις 21 Φεβρουαρίου 1913 και στα πλαίσια του μαθήματος της τοπικής ιστορίας, μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν την έκθεση που οργάνωσε η 8η ΜΠ Ταξιαρχία στην Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Ιωαννίνων, με θέμα «Η δράση του Ελληνικού Στρατού στην απελευθέρωση της Ηπείρου κατά τον Α΄ Βαλκανικό πόλεμο».

Οι μαθητές των Γ4 και Β2 του σχολείου μας ξεναγήθηκαν από δύο αξιωματικούς στο οπτικοακουστικό υλικό που αποτύπωσε ο φωτογραφικός φακός και ο χρωστήρας του ζωγράφου Κενάν Μεσαρέ, σχετικά με την προετοιμασία της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων καθώς και τον πανηγυρισμό της νίκης. Τους δόθηκε έτσι η ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αρχειακό υλικό που τους φέρνει πιο κοντά στην ιστορική γνώση, καθώς και στην επεξεργασία των πηγών. Στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα σύντομο αφιέρωμα στον ελευθερωτή της πόλης μας, ταγματάρχη Ιωάννη Βελισσαρίου, το όνομα του οποίου φέρει το σχολείο μας.

Συνοδοί καθηγητές: Παπαευσταθίου  Ανδρομάχη,                                                                                 Πλιακοπάνος Κωνσταντίνος