Ενημερωτική παρουσίαση για τις Μαθησιακές Δυσκολίες

Συνεχίζοντας τις ενημερωτικές δράσεις που αποφασίστηκαν από την ΕΔΕΑΥ του σχολείου, ακολουθεί ενημερωτικό βίντεο για τις Μαθησιακές Δυσκολίες.
Οι Μαθησιακές Δυσκολίες αποτελούν μια πολύ γνωστή και συνηθισμένη κατάσταση, μια και περίπου το 1/10 των μαθητών μπορεί να παρουσιάσει, σε διαφορετικό βαθμό φυσικά, τέτοιου τύπου δυσκολίες. Κάθε παιδί, έφηβος, ή ενήλικος με μαθησιακή δυσκολία είναι μοναδικός και μπορεί να παρουσιάζει διαφορετικό συνδυασμό με μία, ή περισσότερες ελλείψεις στις βασικές διαδικασίες μάθησης. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που απαντώνται σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στα περισσότερα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.
• Ειδική μαθησιακή δυσκολία στην Ανάγνωση
• Ειδική μαθησιακή δυσκολία στη Γραπτή Έκφραση
• Ειδική μαθησιακή δυσκολία στα Μαθηματικά
Δείτε το Βίντεο που ετοίμασε το Ε.Ε.Π της Ε.Δ.Ε.Α.Υ. του σχολείου μας: Νατσίκου Θεοδώρα (Σχολική Ψυχολόγος) και Παρθενιώτη Ασπασία (Κοινωνική Λειτουργός).