Συμμετοχή του Γ2 σε διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του Κ.Π.Ε. Φιλιππιάδας

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαδικτυακό πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης “Ο Νερόμυλος, η Ανεμογεννήτρια και το Φωτοβολταϊκό” σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Φιλιππιάδας. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος ‘’Τεχνολογία’’ με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Κετσετζή Αντωνίας (ΠΕ82).

Η διαδικτυακή περιβαλλοντική δράση έλαβε χώρα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων  του σχολείου, μέσω της πλατφόρμας Webex, στις 17 Μαΐου 2021 και ώρα 11:00-13:00.

Στόχοι: Τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα που απειλούν την βιωσιμότητα του πλανήτη, όπως η κλιματική αλλαγή, η όξινη βροχή, το φαινόμενο του θερμοκηπίου κ.λ.π., αποδίδονται ως επί το πλείστον, στο ισχύον παραγωγικό μοντέλο του δυτικού κόσμου, στη σχέση ανθρώπου – φύσης που διαχρονικά έχει επικρατήσει καθώς και στη μη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

• Να κατανοήσουν οι μαθητές όρους όπως ενέργεια, ανανεώσιμες και μη πηγές ενέργειας, φαινόμενο του θερμοκηπίου, όξινη βροχή, κλιματική αλλαγή κ.ά.
  • Να κατανοήσουν ότι το πρώτο βήμα στη λύση του ενεργειακού προβλήματος είναι η εξοικονόμηση ενέργειας και το δεύτερο βήμα η χρηση των βέλτιστων για κάθε περιοχή ΑΠΕ.
  • Να αναπτύξουν το αίσθημα της προσωπικής και κοινωνικής ευθύνης σε θέματα προστασίας περιβάλλοντος.
  • Να γνωρίσουν έννοιες όπως κλιματική και περιβαλλοντική δικαιοσύνη και να  ευαισθητοποιηθούν ως προς τη συμμετοχή, ανάληψη πρωτοβουλιών και δράση με στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.

Το πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον, οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην συζήτηση, διατύπωσαν προβληματισμούς, απορίες και κατανόησαν τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Κατάλαβαν πώς παράγεται η ηλεκτρική ενέργεια και πώς λειτουργεί ο υδρόμυλος, η ανεμογεννήτρια και τα φωτοβολταϊκά πάνελ.

Ευχαριστούμε το ΚΠΕ Φιλιππιάδας για τη φιλοξενία και τον Υπεύθυνο του ΚΠΕ κ Μπάσιο Δημήτριο, εκπαιδευτικό   ΠΕ11,  για τη συνεργασία.