Πρόγραμμα e-twinning: Καλλιγράμματα – Αρχιγράμματα

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-twinning ενταγμένο στη δράση STEM 3.0 – Αξιοποίηση του 3D εκτυπωτή στα έργα eTwinning και στην διδασκαλία διοργανώνει το σχολικό έτος 2022-23 το Γυμνάσιο Βελισσαρίου μαζί με το 7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων.

Σκοπός του έργου είναι η δημιουργία από τους μαθητές Καλλιγραμμάτων και Αρχιγραμμάτων που θα εκτυπωθούν από 3D-εκτυπωτή, του Γυμνασίου Βελισσαρίου Ιωαννίνων.

Από τον Οκτώβριο  του 2022 μέχρι και τις αρχές του 2023, έγινε ο Σχεδιασμός των Αρχιγραμμάτων Καλλιγραμμάτων από τους μαθητές των δύο γυμνασίων, με την καθοδήγηση των καθηγητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Τα έργα αυτά θα τεθούν σε ηλεκτρονική ψηφοφορία με σκοπό την ανάδειξη του καλύτερου, την 3D σχεδίασή του και  στην συνέχεια την εκτύπωση του καλύτερου έργου, ένα  από κάθε σχολείο.

Η ψηφοφορία ξεκίνησε!!! Θα είναι ανοιχτή μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2023

πατήστε εδώ για να ψηφίσετε το έργο που θα εκτυπωθεί από το Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων:

πατήστε εδώ για για να ψηφίσετε το έργο που θα εκτυπωθεί από το 7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Από το Γυμνάσιο Βελισσαρίου: Ζήκου Μαρία, Πληροφορικής – Κάτσενου Λευκοθέα, Φιλόλογος

Από το 7ο Γυμνάσιο: Αλέτρας Κωνσταντίνος, Πληροφορικής – Σταματία Σταμάτη, , Φιλόλογος