Με ρωτούν για την Ελένη ….. Αρχαίο Θέατρο Δωδώνης

«Με ρωτούν για την Ελένη»

Το Γυμνάσιο Βελισσαρίου αναζητά και παρουσιάζει στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης.

Η θεατρική ομάδα των μαθητών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Βελισσαρίου, παρουσίασε στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης μια σπονδυλωτή παράσταση που συνδέει το μύθο με την ιστορία, το αρχαίο κείμενο με την σύγχρονη απόδοση και την ποιητική γραφή σύγχρονων ποιητών με τη μουσική δημιουργία  συνθετών του σήμερα.

Στην ορχήστρα του αρχαίου θεάτρου, οι μαθητές δραματοποίησαν αποσπάσματα από την τραγωδία του Ευριπίδη, Ελένη, σε μια σπονδυλωτή διασκευή γύρω από το μύθο της ωραίας Ελένης και την ιστορική πραγματικότητα του Ηροδότου όπως αυτός  την παραθέτει στο αρχαίο κείμενο.  Ερμήνευσαν την Ελένη του ποιητή Γ. Σεφέρη, καθώς και το ομώνυμο ποίημα του Γ. Ρίτσου. Τραγούδησαν την Ελένη του Μάνου Χατζηδάκη και έκλεισαν με την Ελένη του Θάνου Μικρούτσικου. Έτσι μέσα από την ιστορική μαρτυρία του Ηροδότου ,τη δραματική έκφραση της τραγωδίας του Ευριπίδη και του Αισχύλου, τη δημιουργική μετουσίωση της έμπνευσης  στην ποίηση και τη μουσική, κατάφεραν να προβάλλουν το αντιπολεμικό μήνυμα της τραγωδίας του Ευριπίδη και την αντανάκλασή του στο σήμερα.   Να μιλήσουν με τον πιο παιδαγωγικό και καλλιτεχνικό τρόπο, όπως άλλωστε έκαναν και στη δημοκρατία της Αθήνας που γέννησε την τραγωδία, για τα μεγάλα ζητήματα που απασχολούν και σήμερα τον κόσμο και την αντανάκλασή τους στον άνθρωπο ? θύμα της πλάνης, των διενέξεων, του πολέμου, της προσφυγιάς.

Οι μαθητές του σχολείου απέδειξαν πως αυτό που διδάσκονται μέσα στις αίθουσες των σχολείων μπορούν, όταν τους δοθεί βήμα και ώθηση, να το μετασχηματίσουν σε βίωμα και δημιουργική έκφραση, πολύτιμη για τη ζωή τους και την πολύπλευρη ανάπτυξή τους. Η διαδραστική διδασκαλία των αρχαίων ποιητών και η σύνδεσή τους με τη νεώτερη ποίηση και την εικαστική έκφραση στα σχολεία τεκμηριώνει για άλλη μια φορά την ανάγκη να δίνεται έμφαση στο μάθημα των αρχαίων και της δραματικής ποίησης στα σχολεία.

Ένα μεγάλο “Εύγε” στους μαθητές μας ,που δώσαν τον καλύτερό τους εαυτό γι άλλη μια φορά και κλείνουν τις σελίδες του βιβλίου της γυμνασιακής τους ζωής με τον πιο όμορφο τρόπο! Είμαστε περήφανοι που τους είχαμε μαθητές αυτά τα τρία χρόνια και θα μας λείψει η δημιουργική τους δράση.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Ανδρομάχη Παπαευσταθίου, Αγγελική Σκλιβανίτη, Ελένη Ναυρόζογλου