Θεατρική παράσταση 2019: «Μια άλλη Ελένη… Η δικιά μας Ελένη»

Στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος που βασίζεται στην συνεκπαίδευση και την συμπερίληψη, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του  γυμνασίου Βελισσαρίου σε συνεργασία με τους μαθητές της Γ΄ τάξης του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου και του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ιωαννίνων, δραματοποίησαν μ΄ έναν ξεχωριστό τρόπο αποσπάσματα από την Ελένη του Ευριπίδη και από Έλληνες ποιητές. Οι μαθητές, μαζί με τους καθηγητές που τους συντόνισαν, προσέγγισαν την αρχαία τραγωδία μέσα από ένα άλλο πρίσμα και απέδειξαν ότι οι διαφορετικές ικανότητες και τα ταλέντα του καθενός συνθέτουν όμορφες δημιουργίες. Το επιτυχημένο αποτέλεσμα παρουσιάστηκε στις 28 Μαΐου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου  μας, παρουσία των καθηγητών και των μαθητών και των τριών σχολείων, που χειροκρότησαν θερμά.

Με την ίδια παράσταση συμμετείχαμε και στο 19ο φεστιβάλ μαθητικών θιάσων, στις 24 Ιουνίου 2019, στο Καμπέρειο Θέατρο.

Υπεύθυνοι προγράμματος: Λένα Ναυρόζογλου (Εικαστικός), Ανδρομάχη Παπαευσταθίου (Φιλόλογος).